Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania? Poznaj praktyczne wskazówki
Taśmy LED są ciekawym dodatkiem – na ich montaż decyduje się coraz więcej osób. Nie ma w tym nic dziwnego. Oświetlenie z taśm jest niezwykle efektowne i można je z łatwością dopasować do własnych potrzeb. Warto jednak pamiętać o tym, że taśma musi być podłączona do sterownika lub zasilacza. Zwykle połączenie to realizuje się z użyciem lutownicy. Na szczęście obecnie dostępne rozwiązania pozwalają zainstalować taśmy LED bez lutowania. Jak to zrobić? Czy podłączenie taśm bez lutowania będzie trwałe? Czytaj dalej – odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule!
Taśmy LED – gdzie warto je zamontować?
Taśmy LED to bardzo popularne rozwiązanie wybierane zarówno jako element aranżacji oświetleniowej wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Mają postać paska, na którym z jednej strony umieszczone są niewielkie diody LED. Z drugiej zaś są pokryte klejem, dzięki któremu ich montaż jest bardzo prosty. Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość dopasowania go do swoich potrzeb. Paski można bowiem przecinać w wyznaczonych miejscach, dzięki czemu można wykorzystać wyłącznie potrzebną długość.
Taśma LED ma szerokie zastosowanie. Co ciekawe, emitowane przez nią światło może pełnić nie tylko funkcje dekoracyjne, ale także użytkowe. Znakomicie doświetla przestrzeń i dodaje jej charakteru. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w takich miejscach jak:
– szafki kuchenne,
– schody,
– ogród, balkon lub taras,
– podwieszane sufity,
– podbitki dachowe.
Jak można podłączyć taśmy LED?
Taśmy LED są przystosowane do cięcia i mogą być łączone ze sobą na dwa sposoby – równolegle i szeregowo. Dobrą praktyką jest dopasowanie metody do rozmieszczenia oświetlenia w domu. Omówmy sobie więc obie możliwości:
– metoda szeregowa – taśmy LED można łączyć jednym, tym samym, pojedynczym przewodem. Należy jedynie uważać na ich bieguny. Biegun dodatni zasilacza musisz połączyć z biegunem dodatnim taśmy. Taśma zaś musi być połączona przewodem z kolejnym paskiem. Całość nie powinna być jednak zbyt długa – wówczas istnieje ryzyko spadków napięcia. Metoda ta jest szczególnie polecana, jeśli zamierzasz stworzyć prostą linię, np. wzdłuż ściany;
– metoda równoległa – technika ta daje większe możliwości rozmieszczenia diod LED po mieszkaniu. Polega ona na tym, że taśmy posiadają dwa osobne, niepołączone ze sobą bezpośrednio przewody. Wybierając ten rodzaj instalacji, ograniczasz ryzyko wystąpienia spadków napięcia w przypadku montażu długich odcinków taśm. Metoda równoległa sprawdza się idealnie, jeśli chcesz zaaranżować oświetlenie taśmami LED na przeciwległych ścianach pomieszczenia.
Łączenie taśm LED – czy lutowanie jest konieczne?
Gdy zachodzi konieczność podłączenia taśm LED, zwykle pojawia się myśl o lutowaniu. To szybka i dość łatwa metoda, jednak wymaga użycia lutownicy transformatorowej i cyny. Lutowanie taśmy LED nie jest trudne, ale musisz mieć nieco wprawy i doświadczenia. Osoba, która nigdy nie używała takiego urządzenia, może spowodować podczas lutowania niebezpieczne sytuacje. Lepiej ich unikać. Ponadto nie każdy ma w domu tego typu sprzęt.
Na szczęście producenci obecnie dostępnych na rynku taśm LED umożliwiają podłączenie ich do zasilania bez konieczności użycia lutownicy. To zdecydowanie prostsze rozwiązanie. Jest też z pewnością bezpieczniejsze zarówno dla Ciebie, jak i instalacji.
Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania?
Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe mają ułatwić życie użytkownikom i sprawić, że montaż pasków ledowych będzie szybki, łatwy i bezpieczny. Zatem jak podłączyć taśmę LED bez lutowania? To możliwe za sprawą specjalnych złączek, które umożliwiają przygotowanie trwałych połączeń bez konieczności użycia lutownicy. Odpowiednio dopasowana złączka pozwala na umieszczenie paska w taki sposób, by jej miedziane styki zostały połączone. Gdy obieg zostanie zamknięty, taśma LED powinna zacząć poprawnie działać.
Co jest potrzebne do podłączenia taśmy LED?
Producenci oferują mnóstwo specjalnych złączek, dzięki którym nie musisz lutować dwóch odcinków taśmy LED. Takie połączenia są niezwykle przydatne do podłączenia taśmy do odbiornika sterowania lub zasilacza. Bez trudu znajdziesz rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. Złączki mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są łatwe w użyciu i można je zamknąć jednym ruchem.
Pamiętaj jednak o tym, że każda zastosowana złączka musi pasować do taśmy. Zwróć więc uwagę na szerokość paska oraz natężenie i moc jego diod.
Podłączenie taśmy LED bez lutowania – co musisz wiedzieć?
Jedną z najważniejszych zalet taśm LED jest możliwość dopasowania długości paska do swoich potrzeb. Zbyt długie fragmenty z powodzeniem możesz przyciąć, a za krótkie – swobodnie ze sobą łączyć. Dobrej jakości taśma LED powinna mieć wskazane przez producenta miejsca, w których możesz ją ciąć. Dzięki temu można stworzyć styki, do których należy podpiąć przewody.
Rynek oferuje mnóstwo rodzajów złączy. Większość z nich jest bardzo prosta w obsłudze. W złączkach typu “click” wystarczy jedynie otworzyć element, wsunąć do niego taśmę LED i upewnić się, że miedziane styki dotykają odpowiednich przewodów. Zasada jest bardzo prosta – biegun dodatni musi iść do “plusa”, a ujemny – do “minusa”. Zwykle przewody mają dwa kolory – czarny i czerwony. Czarny należy podłączyć do ujemnego styku, natomiast czerwony – do dodatniego.
O czym musisz pamiętać, łącząc taśmy LED bez lutowania?
Najważniejsza zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać podczas podłączania taśm LED bez lutowania, dotyczy konieczności odpowiedniego odmierzenia taśmy przed rozpoczęciem prac. Jeżeli masz pewność, że świetlny pasek nie jest ani za długi, ani za krótki, możesz przejść do podłączenia go do włącznika. W tym celu możesz kupić gotowy przewód, który będzie trzeba podłączyć do gotowej instalacji, by móc wpiąć go do zasilania. Często jednak kable są za krótkie, dlatego dobrą opcją jest samodzielne stworzenie zasilacza.
Czy podłączenie taśm bez lutowania jest trwałe?
Wiele osób zastanawia się, czy łączenie taśm LED bez lutowania za pomocą dostępnych na rynku złączek to dobry pomysł. Uspokajamy – metoda ta jest absolutnie bezpieczna. Warto jednak pamiętać o tym, że rozwiązanie to nie tworzy tak stałego połączenia, jak w przypadku lutowania. Choć zatrzask na złączce przytrzymuje pasek, to nierzadko ulega uszkodzeniu podczas eksploatacji. Na szczęście są to niedrogie elementy, których wymiana w takich sytuacjach jest naprawdę bardzo prosta. Warto pamiętać o tym, że złączki powinny znaleźć się szczególnie w miejscach, w których łączone świetlne paski będą zamontowane na ruchomych elementach.
Łączenie poszczególnych pasków LED bez użycia lutownicy jest proste. Z tym zadaniem bez większego problemu poradzą sobie nawet osoby, które nie zajmują się elektroniką. Dostępne na rynku złączki to bardzo łatwy i tani sposób, dzięki któremu można stworzyć niepowtarzalną, w pełni dopasowaną do swoich potrzeb świetlną dekorację wnętrz. Poszukujesz niezawodnych taśm LED i niezbędnych złączek, z którymi stworzysz aranżację marzeń? Bogaty wybór rozmaitych rozwiązań znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu!