Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 733520100

Email.: sklep@newled.pl

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 733520100

Email.: sklep@newled.pl

Do darmowej dostawy: 500,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jak wybrać lampy na elewację domu? Dowiedz się, jakie są trendy!
Jak wybrać lampy na elewację domu? Dowiedz się, jakie są trendy!

Jak wybrać lampy na elewację domu? Dowiedz się, jakie są trendy!

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najważniejszych aspektów, które wpływają na walory estetyczne budynku, jest oświetlenie elewacji. Odpowiednio dopasowane lampy nie tylko wydobywają budowlę z mroku, ale także podkreślają jej najciekawsze elementy architektoniczne. Zastanawiasz się, na jakie oprawy warto postawić? Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając lampy na elewację domu? Czytaj dalej – przygotowaliśmy dla Ciebie krótki zakupowy poradnik!

Oświetlenie elewacji – czy to konieczne?

Dobrze zaprojektowany system lamp elewacyjnych pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim ułatwia poruszanie się po posesji. Odpowiednio zaplanowane oświetlenie sprawi też, że szukanie kluczy w torebce będzie szybsze i łatwiejsze. Ponadto lampy elewacyjne realnie wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców. Dobrze oświetlony budynek zwiększa poczucie kontroli nad tym, co dzieje się na terenie posesji. Co więcej, odstrasza potencjalnych złodziei.

Nie da się ukryć, że lampy na elewacji domu mają też wymiar dekoracyjny. Prawidłowo oświetlona bryła prezentuje się wspaniale nie tylko w dzień, ale także po zmroku. Aranżacja świetlna może poprawić wygląd budynku poprzez uwypuklenie jego najciekawszych elementów architektonicznych. Co ciekawe, może też sprytnie zamaskować jego niedoskonałości. Warto pamiętać również o tym, że na odpowiednim oświetleniu zyskuje także ogród.

Jakie cechy powinny mieć lampy na elewację domu?

Zakup oświetlenia elewacyjnego musi być dobrze przemyślany. Wybrane lampy zewnętrzne muszą bowiem spełniać pewne wymagania. Wokół domu panują inne warunki niż w jego wnętrzu, dlatego oprawy muszą mieć pewne cechy, na które koniecznie zwróć uwagę podczas zakupów. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

klasę szczelności – jest oznaczana współczynnikiem IP. Oprawa elewacyjna musi mieć wysoką klasę szczelności. Dzięki temu lampa będzie odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, czyli m.in. warunki atmosferyczne. Tym samym nie zaszkodzą jej opady deszczu, wiatr, zabrudzenia czy gwałtowne zmiany temperatur. To gwarancja jej prawidłowego działania;

energooszczędność – to szczególnie istotna cecha lamp, które mają być zamontowane na elewacji. Oświetlenie nie powinno generować wysokich kosztów ze względu na to, że nierzadko świeci przez całą noc. Okres pracy lamp zewnętrznych wydłuża się jesienią i zimą. Warto więc wybrać modele LED, które pozwalają na oszczędność energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi oprawami;

wysoka jakość – aranżując oświetlenie elewacyjne, nie możesz pozwolić sobie na półśrodki. Celuj w lampy najwyższej jakości, które poradzą sobie w trudnych warunkach panujących na zewnątrz. Tworzywo, z którego zostały wykonane oprawy, powinno być wytrzymałe i odporne m.in. na uszkodzenia mechaniczne;

design – lampy muszą współgrać z estetyką elewacji. Rozwiązaniem, które sprawdza się w większości aranżacji, są oprawy o prostych, minimalistycznych kształtach.

Oświetlenie elewacji – jakie strefy są kluczowe?

Wiesz już, na jakie cechy lamp elewacyjnych należy zwrócić uwagę przy zakupie. Jednak wybranie odpowiednich opraw to jeszcze nie wszystko. Aby spełniały swoje funkcje, muszą być właściwie rozmieszczone.

Jedną z najważniejszych części elewacji, na której powinna znaleźć się lampa, jest strefa obok drzwi wejściowych lub przy ganku. Oświetlenie w tym obszarze ułatwi zarówno Tobie, jak i Twoim gościom nie tylko dotarcie do budynku i wejście do niego, ale także przemieszczanie się po posesji. Warto pamiętać o tym, że strumień światła powinien być nienachalny i subtelny.

Często przed lub za domem znajduje się strefa relaksu w postaci tarasu. Ta część również wymaga odpowiedniego oświetlenia. Emitowane przez lampy światło powinno zapewniać Tobie i Twoim gościom komfortowy odpoczynek, a także budować pożądany nastrój. Warto mieć to na uwadze, wybierając konkretną barwę i natężenie światła.

Lampy elewacyjne montuje się też po to, by podkreślić pewne detale architektoniczne. Zwykle są to subtelne, minimalistyczne oprawy, które sprawiają, że budynek prezentuje się niezwykle elegancko nawet po zmroku. Dzięki temu przykuwa wzrok.

Oświetlenie elewacji – jakie źródła światła wybrać?

Wiesz już, że lampy na elewację domu muszą łączyć w sobie modny design i funkcjonalność. Choć wygląd opraw ma ogromne znaczenie, to jeszcze ważniejsze jest samo źródło światła. Rynek oferuje wiele możliwości w tym obszarze, jednak do najczęściej wybieranych typów oświetlenia elewacyjnego zaliczyć możemy lampy LED.

Oświetlenie ledowe ma mnóstwo zalet. Jest przede wszystkim energooszczędne i emituje niezwykle estetyczne, przyjazne dla oka światło. Doskonale sprawdzi się w przydomowej przestrzeni. Bezbłędnie podkreśli atuty budynku i sprawi, że będzie prezentował się bardzo atrakcyjnie. Źródła światła LED bardzo łatwo dopasować do swoich oczekiwań. Istnieje bowiem możliwość dobrania barwy światła do potrzeb i preferencji.

Wybór odpowiedniej temperatury barwowej to indywidualna kwestia. Najczęściej jednak elewację domów zdobią lampy emitujące światło zimne. Takie oświetlenie prezentuje się bardzo naturalnie. Wówczas budynek wygląda tak, jakby padało na niego światło księżyca.

Jakie lampy na elewację domu warto wybrać?

Rynek oferuje różne rodzaje opraw przeznaczonych na elewację. Bez problemu znajdziesz więc modele, które dobrze współgrają z charakterem Twojego budynku. Jakie lampy na elewację to strzał w dziesiątkę? Czytaj dalej i poznaj nasze propozycje!

Kinkiety

Zewnętrzne lampy ścienne, czyli kinkiety cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników praktycznych i designerskich rozwiązań. To zdecydowanie najczęściej wybierane oprawy montowane na domach jednorodzinnych.

Kinkiety elewacyjne występują w wielu odsłonach. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie prostych, oszczędnych w formie modeli, które idealnie współgrają z każdą przydomową aranżacją. Takie lampy staną się wręcz ozdobą budynku i głównym akcentem budującym nastrój.

Gdzie warto umieścić kinkiety? Muszą znaleźć się przede wszystkim przy drzwiach wejściowych lub na tarasie. Warto umieścić je też w miejscach, w których emitowane przez nie światło będzie mogło podkreślić walory architektoniczne budynku.

Na jakie kinkiety warto się zdecydować? Jedną z opcji są oprawy świecące góra-dół. Zapewniają odpowiednie oświetlenie fasady i ciekawy efekt dekoracyjny. Świetnie prezentują się szczególnie wtedy, gdy są umieszczone w niedalekim sąsiedztwie względem siebie. Dostępne są również lampy, których światło emitowane jest tylko w górę lub w dół. Ciekawym rozwiązaniem są poza tym kinkiety ruchome, które pozwalają na skierowanie strumienia światła w dowolnym kierunku.

Listwy LED

Rozwiązaniem, które zyskuje na popularności, jest montaż listwy LED. Dzięki niej można uzyskać oświetlenie liniowe elewacji. To doskonała alternatywa dla oczek halogenowych. Choć instalacja tych elementów oświetleniowych wymaga m.in. przygotowania specjalnych aluminiowych korytek, to uzyskany dzięki temu efekt jest niepowtarzalny i zdecydowanie nie do przecenienia. Światło równomiernie oświetla obszar na całej długości listwy, bez cieni i nieestetycznych niedoświetleń. To rozwiązanie obłędnie prezentuje się na nowoczesnych budynkach.

Odpowiednie oświetlenie elewacji to szereg korzyści zarówno praktycznych, jak i estetycznych. Właściwie dopasowane lampy zaakcentują atuty budynku i sprytnie zamaskują jego niedoskonałości. Planując aranżację oświetleniową, koniecznie wykorzystaj możliwości, które dają nowoczesne lampy zewnętrzne. Bogaty wybór opraw, które bez trudu dopasujesz do swoich potrzeb i gustu, znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium