Kinkiet nad obraz - jak oświetlić obraz na ścianie?
Dlaczego oświetlenie obrazu jest ważne?
Zastanawiasz się, co możesz zyskać dzięki oświetleniu obrazów? Okazuje się, że korzyści jest naprawdę sporo. Przede wszystkim oświetlenie wpływa na percepcję obrazu. Odpowiednie światło może podkreślić piękno grafiki lub dzieła sztuki i w ten sposób stworzyć pożądaną atmosferę w wybranych pomieszczeniach domu, lub mieszkania. Poza tym zwiększa ono estetykę wnętrza. Oświetlenie obrazów może bowiem być elementem dekoracyjnym, który wpływa na ogólny wygląd aranżacji, nadając jej ostateczny charakter.
Oświetlenie jako element dekoracyjny. Jak ładnie oświetlić obraz?
-
Oświetlenie może być elementem dekoracyjnym - oświetlenie może być użyte jako element dekoracyjny w aranżacji wnętrza.
-
Wybierz lampy, które pasują do stylu wnętrza - lampa powinna być dostosowana do stylu wnętrza.
-
Uwzględnij oświetlenie w aranżacji całego pomieszczenia - oświetlenie powinno być uwzględnione w aranżacji całego pomieszczenia.
Jak dobrze zaplanować oświetlenie obrazów?
Masz wątpliwości, jak dobrze zaplanować oświetlenie obrazów? Kluczowy jest w tym przypadku charakter eksponowanych dzieł sztuki. Różne rodzaje obrazów wymagają różnego rodzaju oświetlenia.
Kolorystyka i styl dominujący we wnętrzu
Wybierając oprawy ścienne nad obraz, zwróć uwagę na kolorystykę i styl dominujący we wnętrzu. Oświetlenie obrazu na ścianie powinno być dostosowane do wystroju zastosowanego w pomieszczeniu. Nowoczesną, minimalistyczną lub loftową przestrzeń idealnie uzupełnią reflektory wyposażone w ruchomy klosz. Praktyczne lampy szynowe można zamontować m.in. w sypialni, holu albo gabinecie.
Wymagania architektoniczne wnętrza
Bardzo ważne jest dopasowanie oświetlenia obrazu do ewentualnych wymagań architektonicznych pomieszczenia. Zdarza się bowiem, że obraz to jedyny sposób, żeby wypełnić lukę. Wówczas grafiki wiesza się na ścianach w trudno dostępnych zakamarkach. Nic nie stoi na przeszkodzie (na szczęście!), żeby w takiej sytuacji przed (lub nad) obrazem zamontować praktyczną lampę wyposażoną w ruchomy klosz.
Barwa i natężenie światła
Jak skutecznie oświetlić obraz? Konieczny jest wybór odpowiedniego natężenia światła - zbyt mocne może bowiem negatywnie wpłynąć na kolory obrazu lub odbijać się od jego powierzchni. Czy możesz to sprawdzić przed montażem lamp? Tak - dobrą radą jest skierowanie strumienia światła w stronę podłogi. Nie powinno ono tworzyć refleksów i błysków.
Kąt padania światła
Planując oświetlenie obrazów, koniecznie uwzględnij kąt padania światła. Ten pozornie nieistotny parametr może wpłynąć na odbiór obrazu lub grafiki. Pamiętaj, że wybierając klasyczne kinkiety, możliwości regulacji kąta padania światła będą mocno ograniczone. Lepszym rozwiązaniem niż kinkiet do obrazu są nowoczesne reflektory, dostępne w naszej ofercie.
Kąt padania światła - jak zrobić to najlepiej?
Kinkiet lub inne źródło światła, przeznaczone do oświetlenia obrazu możesz umieścić w dowolnym miejscu na ścianie, jednak w taki sposób, żeby światło padało pod kątem około 30 stopni i było skierowane w środek dekoracji. Pamiętaj, że z pomocą światła możesz zmienić wygląd pomieszczenia. Jeśli chcesz, żeby wydawało się większe, podświetl obraz od dołu, równocześnie zwracając uwagę na jego rozmiar. Dla najlepszego efektu, w pomieszczeniu z niskim sufitem warto wykorzystać raczej niewielkie grafiki.
Niski pobór prądu
Chcesz oświetlać dzieła sztuki przez całą dobę? Pamiętaj, że w praktyce pomysł może okazać się bardzo kosztowny. Jak oświetlić obraz na ścianie i uniknąć wysokich opłat związanych z efektowną dekoracją? Zdecyduj się na technologię LED. Oświetlenie LEDowe jest obecnie najbardziej ekonomicznym wyborem, a bogata oferta asortymentowa spełnia oczekiwania klientów o różnych gustach - zarówno żarówki, jak i same lampy mają różne kształty, barwy oraz różną moc. Poza tym technologia LED pozostaje w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Diody LED są wydajne i trwałe, co czyni je idealnym oświetleniem zrównoważonym.
Bezpieczna instalacja elektryczna
Nie ma znaczenia, czy chcesz zaaranżować niewielką galerię sztuki czy wyeksponować zaledwie kilka obrazów albo grafik - bezpieczne podłączenie źródeł światła jest bardzo istotne. Podczas aranżowania dekoracji zastanów się, czy jest konieczne tworzenie nowej instalacji, czy masz możliwość podłączyć się do instalacji domowej. W każdym przypadku zachować szczególną ostrożność, a w razie potrzeby - skorzystaj z pomocy fachowca.
Jak wyeksponować dzieło sztuki? Rodzaje oświetlenia obrazów
Kinkiety
Kinkiety królują wśród lamp naściennych - rewelacyjnie doświetlają dzieła sztuki i (w zależności od modelu) - zapewniają odpowiednio dużo światła. Mimo że sprawdzają się w wielu stylach aranżacyjnych, właściciele prywatnych galerii sztuki oraz osoby pragnące jak najlepiej wyeksponować pojedyncze grafiki i obrazy coraz częściej szukają mniej popularnych rozwiązań. Nic dziwnego - w wielu wnętrzach do oświetlenia obrazu świetnie sprawdzają się zupełnie inne źródła światła. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.
Oświetlenie LED
Popularna i energooszczędna technologia LED to zdecydowanie najlepszy sposób na oświetlenie obrazów. Długa żywotność diod LED sprawia, że jedna tylko lampa emituje światło o pożądanych parametrach (barwie i natężeniu) przez długi czas, eksponując obrazy na ścianie często przez całą dobę.
Oświetlenie szynowe
Ruchome lampy LEDowe są idealne dla nowoczesnych aranżacji. Szynowe oświetlenie LED w połączeniu z dziełem sztuki tworzy dekorację, od której nie można oderwać wzroku. Takie lampy świetnie sprawdzają się na ścianach i suficie; są idealne m.in. do łazienki, sypialni, gabinetu i holu.
Reflektory
Ciekawą alternatywą dla oświetlenia szynowego są pojedyncze reflektory, które możesz montować na ścianie bezpośrednio nad obrazem. Dlaczego wyparły one klasyczne kinkiety? Otóż tego typu lampy cechuje nowoczesny design; są także bardzo funkcjonalne. Ich konstrukcja pozwala m.in. na regulację kąta padania światła.
Jak zabezpieczyć dzieła sztuki? Zasady prawidłowego oświetlenia obrazów
Prawidłowe oświetlenie obrazów może być dość trudne, zwłaszcza jeśli nie posiadasz dostatecznej wiedzy w tym zakresie. Jak najlepiej zabezpieczyć prywatne dzieła sztuki, fotografie albo grafiki? Po pierwsze - unikaj bezpośredniego światła słonecznego. Trwała ekspozycja na promienie słoneczne, może uszkodzić strukturę obrazu, a nawet - zmienić jego kolory. Po drugie - pamiętaj, że istotne jest nie tylko światło. Aby mieć pewność, że każde dzieło jest bezpieczne, uwzględnij temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Nieprawidłowe wartości tych parametrów mogą bowiem wpłynąć na trwałość obrazu.