Oświetlenie ogrodowe do domu – podpowiadamy, jak dobrać je do posesji i swoich potrzeb
Latem przydomowy ogród staje się jednym z najważniejszych miejsc każdej posesji. Grill lub spotkania z przyjaciółmi, zabawa z dziećmi czy praca na świeżym powietrzu po zachodzie słońca – każda z tych chwil sprawia, że chce się żyć. Niezbędnym elementem jest jednak oświetlenie ogrodowe, które nadaje temu miejscu magiczny klimat i tworzy niesamowitą przestrzeń. Zastanawiasz się, jak zamontować lampy ogrodowe, by były zarówno efektowne, jak i efektywne? Czytaj dalej – podpowiadamy!
Jakie funkcje pełni oświetlenie ogrodowe?
Chcesz, by Twój ogród przyciągał wzrok? Zatem pamiętaj o tym, że przydomowa przestrzeń to nie tylko odpowiednie rośliny i akcesoria dekoracyjne. Niezwykle ważną częścią projektu Twojego ogrodu jest oświetlenie. Właściwie rozmieszczone pozwala odkryć cały potencjał tego miejsca i czerpać ogromną przyjemność z przebywania w nim. Lampy ogrodowe pełnią bowiem bardzo ważne funkcje – jakie? Wyjaśniamy poniżej.
Komfort i bezpieczeństwo
Oświetlenie w ogrodzie w dużym stopniu odpowiada za wygodę użytkowania przestrzeni przed domem po zmroku. Właśnie dlatego warto umieścić lampy w miejscach, w których lubisz przebywać. Odpoczynek będzie z pewnością bardziej komfortowy, jeśli przy meblach wypoczynkowych lub w altance znajdzie się praktyczne źródło światła.
Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia w ogrodzie jest też szalenie istotne z uwagi na bezpieczeństwo domowników i gości. Poruszanie się po ogrodzie po omacku zwiększa bowiem ryzyko upadków i przypadkowych uderzeń. Lampy wkomponowane w zieleń przed domem mogą zapobiec przykrym wypadkom. Jeżeli zdecydujesz się na ich montaż w pobliżu wejścia na posesję, Twoi goście z łatwością odnajdą dzwonek do bramy i bezpiecznie pokonają drogę do drzwi Twojego domu.
Warto też wspomnieć o tym, że dobrze oświetlony ogród da Ci poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeśli mieszkasz w słabo oświetlonej okolicy. Co więcej, odstraszy też potencjalnego intruza.
Podkreślenie walorów ogrodu
Z pewnością zależy Ci na tym, by Twoja przestrzeń przed domem dobrze się prezentowała. W uzyskaniu takiego efektu pomoże Ci odpowiednie oświetlenie. Właściwie dobrane lampy mogą stworzyć cudowny klimat i podkreślić walory najważniejszych akcentów w ogrodzie. W związku z tym lampy ogrodowe powinny znaleźć się w pobliżu oczka wodnego, fontanny czy innych elementów małej architektury ogrodowej. Oświetlenie tych punktów sprawi, że ogród nabierze wyjątkowego charakteru.
Oświetlenie ogrodowe może podkreślić nie tylko mocne strony ogrodu, ale także elewacji domu. To rozwiązanie szczególnie ciekawe, jeśli budynek jest wykonany z interesujących materiałów. Odpowiednio dobrane lampy powinny emitować subtelne, rozproszone światło, które podkreśli walory elewacji i zatuszuje jej drobne niedoskonałości.
Budowanie nastroju
Oświetlenie ogrodowe tworzy odpowiedni nastrój i zachęca do odpoczynku. Za właściwy dla tego miejsca klimat odpowiadają przede wszystkim lampy emitujące subtelne światło. Jeżeli zależy Ci na spektakularnym efekcie, podkreśl te strefy przestrzeni, w których najczęściej przebywasz. Idealnie sprawdzi się do tego np. girlanda ogrodowa. Doskonale prezentuje się w każdej przestrzeni, niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzona. Może być wykorzystana w aranżacji zarówno małego, jak i przestronnego ogrodu.
Jakie oświetlenie ogrodowe warto uwzględnić w aranżacji?
Rynek oferuje mnóstwo możliwości w zakresie oświetlenia ogrodowego. Jakie lampy sprawdzą się najlepiej? W modnej i nowoczesnej aranżacji świetlnej nie powinno zabraknąć takich pozycji jak:
– lampy ścienne – zwykle wiesza się je w pobliżu wejścia do domu, by ułatwić sobie np. szukanie kluczy w torebce. Doskonale sprawdzą się również na tarasie. Są nie tylko praktyczne. Mają też wpływ na estetykę przestrzeni. Mogą bowiem podkreślić atuty elewacji. Idealnie współgrają z innymi źródłami światła;
– lampy stojące – doskonale sprawdzą się do oświetlenia ścieżek w ogrodzie. Umieszczone na obrzeżu trawnika wyznaczają przebieg drogi. Kluczem do udanej aranżacji jest prawidłowe rozmieszczenie tego typu opraw – nie powinny bowiem powstać między nimi duże ciemne pola. Pamiętaj o ważnej zasadzie – im krótsza ścieżka, tym słupki powinny być niższe;
– lampy wiszące – to modele, które warto uwzględnić w aranżacji zadaszonych przestrzeni. Sprawdzą się doskonale, jeśli na Twojej działce znajduje się altana lub konstrukcja tarasu pozwala na zawieszenie opraw;
– oświetlenie dekoracyjne – to wszystkie oprawy, których zadaniem jest zaakcentowanie wybranych obszarów przydomowej przestrzeni. Warto umieścić je wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania innych lamp.
Czym powinno charakteryzować się oświetlenie ogrodowe?
Wiesz już, jakie typy lamp zewnętrznych warto uwzględnić w aranżacji przydomowej przestrzeni. Równie istotny jest wybór źródła światła. Jednym z rozwiązań, które świetnie sprawdzi się w ogrodzie, jest oświetlenie solarne. Dużym atutem tej opcji jest brak konieczności podłączania opraw do sieci elektrycznej. Lampy solarne są bowiem zasilane energią słoneczną. Mechanizm ich działania jest bardzo prosty – oświetlenie działa dzięki ogniwom fotowoltaicznym zamontowanym w górnej części oprawy. W umieszczonych tam akumulatorach gromadzi się energia słoneczna, która następnie jest przetwarzana na energię elektryczną wykorzystywaną do zasilenia światła. Zaletą lamp solarnych jest możliwość przenoszenia ich z miejsca na miejsce.
Rozwiązaniem, które daje jeszcze więcej aranżacyjnych możliwości, jest oświetlenie LED. Lampy ogrodowe LED są niezawodne i energooszczędne. Zużywają o wiele mniej energii elektrycznej niż klasyczne świetlówki. Dzięki wykorzystaniu lamp LED w aranżacji ogrodu odpowiednie oświetlenie tej przestrzeni nie będzie dużym wydatkiem.
Oświetlenie LED daje mnóstwo możliwości – w tym przypadku można wybrać barwę i temperaturę emitowanego światła. Dzięki temu można dopasować parametry do swoich potrzeb i oczekiwań. Warto też pamiętać o tym, że żarówki LED są bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych niż ich klasyczne odpowiedniczki.
Cechy dobrych lamp ogrodowych – na jakie warto zwrócić uwagę?
Oświetlenie ogrodu musi obejmować lampy przystosowane do montażu na zewnątrz. Wybrane przez Ciebie oprawy muszą być odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Pod względem materiału najlepiej sprawdzą się lampy wykonane ze stali nierdzewnej i aluminium. Tworzywa te są wytrzymałe i odporne na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Wybierając lampy ogrodowe, koniecznie zwróć uwagę na ich szczelność – powinna wynosić co najmniej IP44.
Jak rozmieścić oświetlenie ogrodowe?
Wiele osób zastanawia się, jak należy rozmieścić lampy ogrodowe. Dobrze zaplanowane oświetlenie ogrodowe potrafi wytworzyć świetny klimat i sprawić, że ogród zachwyci Twoich gości. Warto jednak dopilnować, by lampy nie były umieszczone zbyt blisko siebie. O wiele ciekawszym rozwiązaniem jest wyeksponowanie najpiękniejszych miejsc, ścieżek, oczka wodnego, kwiatów, drzew lub krzewów. Oświetlenie powinno znaleźć się też przy stole lub krzesłach, w pobliżu altanki i wejścia do domu.
Szukając oświetlenia ogrodowego do domu, koniecznie sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w asortymencie naszego e-sklepu. Latarnie ogrodowe, lampy ogrodowe kule czy lampy ogrodowe LED – to tylko kilka produktów dostępnych w naszej ofercie. Posiadamy urządzenia renomowanych producentów, a nasze bogate doświadczenie w branży sprawia, że jesteśmy w stanie wybrać rozwiązanie odpowiadające potrzebom i oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Proponowane przez nas produkty są nowoczesne i wykonane z nierdzewnej stali, dzięki czemu nie musisz obawiać się tego, że po jakimś czasie ulegną zniszczeniu na skutek warunków atmosferycznych. Poznaj naszą ofertę oświetlenia ogrodowego już dziś – jesteśmy przekonani, że wspólnie uda nam się stworzyć aranżację Twoich marzeń!