Panele LED - dlaczego są tak często wybierane w biurach?
Biura i gabinety to miejsca pracy wielu tysięcy ludzi. Aby obowiązki wykonywane były w sposób prawidłowy, należy zainwestować m.in. w odpowiednie i wysokiej jakości oświetlenie. Jeśli biuro posiada optymalnie dobrane oświetlenie, wykonywanie codziennej pracy staje się dużo łatwiejsze, a oczy się nie męczą. Jeśli planujemy skomponowanie wysokiej jakości oświetlenia dla pomieszczeń biurowych, warto zdecydować się na technologię LED. Światła LED mogą poszczycić się całą paletą atutów. Najważniejszym z nich jest ich niebywała energooszczędność. Pobierają one około 80% mniej energii elektrycznej niż żarówki oparte na oświetleniu konwencjonalnym. Dzięki temu możliwe jest oszczędzenie znacznych ilości funduszy, które można wydać na inne cele, np. na inwestycje. W poniższym artykule doradzamy, w jaki sposób zaprojektować nowoczesne oświetlenie w miejscu pracy.
Prawidłowe oświetlenie biura - przepisy prawne
Polskie przepisy dokładnie charakteryzują prawidłowe oświetlenie biura. Zgodnie z nimi, na blat biurka musi padać promień światła o natężeniu wynoszącym około 500lx. Inwestując w oświetlenie LED bez problemu można spełnić te wymagania, a wzrok pracowników nie będzie się pogarszał. Różne organy państwowe, których kompetencją jest kontrolowanie pracodawców w zakresie przepisów BHP, duży nacisk kładą na optymalne, zgodne z przepisami oświetlenie stanowisk pracy. Badania naukowców potwierdzają, że oświetlenie nieprawidłowe bardzo niekorzystnie oddziałuje na wydajność oraz samopoczucie pracowników. Z kolei prawidłowe oświetlenie pomieszczeń biurowych przyczynia się do zwiększenia wydajności osób pracujących w firmie.
Panele LED do biura - must have w każdym pomieszczeniu biurowym
Panele LED to rozwiązanie, które cieszy się obecnie największą popularnością wśród oświetlenia biurowego sufitowego. Mogą one posłużyć za główne oświetlenie pomieszczenia biurowego. Potocznie nazywa się je oświetleniem kasetonowym.
Panele LED rozmiary
Wymiary paneli LED mogą być następujące:
- 60x60 (w kształcie kwadratu),
- 120x30 (w kształcie prostokąta).
Panele LED natynkowe, panele LED podtynkowe. Panele LED montaż
Montaż paneli LED może być podtynkowy bądź natynkowy. Obie wersje są dozwolone. Aby zainstalować panel w sposób natynkowy, należy wyposażyć się w odpowiednią ramkę. Panele można montować na wszystkich rodzajach sufitów - zarówno tradycyjnych, jak i podwieszanych. Panele LED o wymiarach 120x30 oraz 60x60 można również opuszczać na linkach. Jest to doskonała opcja w miejscach, w których nie ma sufitu podwieszanego. Bez żadnego problemu można je przytwierdzić do sufitu. W przypadku, gdy pomieszczenie posiada sufit podwieszany, panel LED montuje się na klipsy montażowe bądź w specjalnej ramce.
Lampy - panele LED
Cechą charakterystyczną paneli LED jest fakt, że świecą one całą swoją powierzchnią. Dzięki temu światło rozprasza się w sposób idealny na powierzchni całego pomieszczenia. Jeśli chodzi o barwę światła LED, która jest najbardziej optymalna w biurze, to najlepsze rozwiązanie to kolor naturalny, czyli 4000K. Jest to kolor, który preferuje większość pracowników oraz nie męczy ich oczu. Barwa tego typu w żaden sposób nie zmienia również barw oświetlanych przedmiotów.
Gdzie stosuje się panele LED?
Panele LED doskonale sprawdzą się nie tylko w biurach. Z powodzeniem można je również montować w miejscach takich jak:
- sklepy, punkty obsługi, drogerie;
- oświetlenie korytarzy,
- oświetlenie ciągów komunikacyjnych,
- sale konferencyjne.
Lampy typu downlight - alternatywa dla paneli LED
Alternatyw dla paneli LED jest całkiem sporo. Jedną z nich są lampy typu downlight. Są one tak samo popularne, jak panele ledowe. Od paneli różnią się one tym, że są słabsze oraz w większości przypadków mają okrągły kształt. Można instalować je nadtynkowo oraz podtynkowo. Są przeznaczone do montażu w sufitach standardowych oraz podwieszanych. Światło jest wytwarzane na całej powierzchni lampy - dzięki temu pomieszczenie jest oświetlone w sposób prawidłowy. Oprawy downlight doskonale wyglądają na suficie.