Zastanawiasz się, jak działa żarówka LED? Wyjaśniamy
Obecnie oświetlenie ledowe powoli wypiera tradycyjne źródła światła. Coraz częściej pojawia się nie tylko w domach, ale także w miejscach użyteczności publicznej. Nie ma w tym nic dziwnego – żarówki LED są energooszczędne i ekologiczne. Zastanawiasz się nad wprowadzeniem ich do swojego wnętrza? Zatem musisz wiedzieć, jak działa żarówka LED i dlaczego udało jej się zastąpić znaną od lat klasyczną odpowiedniczkę. Czytaj dalej – rozwiejemy Twoje wątpliwości w poniższym artykule.
Żarówka LED – co to właściwie oznacza?
O oświetleniu ledowym słyszał z pewnością każdy. Ten tajemniczo brzmiący skrót oznacza “light emitting diode” – to nic innego jak dioda elektroluminescencyjna. Aby świecić, nie potrzebuje żarnika. Wystarczy jedynie podłączenie urządzenia do prądu. Tym samym w żarówkach ledowych nie dochodzi do nagrzewania podczas działania, tak jak dzieje się to w przypadku klasycznych żarówek. Dzięki temu oświetlenie ledowe uznawane jest za energooszczędne – nie potrzebuje prądu do wytwarzania energii cieplnej.
Jak zbudowana jest żarówka LED?
Żarówka LED nie jest skomplikowanym elementem. Podstawą jej budowy jest oczywiście dioda LED. Poza nią znaleźć można:
– luminofory lub diody RGB – to komponenty odpowiedzialne za wytworzenie światła w określonym kolorze,
– chipy Wi-Fi – to obowiązkowy element budowy nowoczesnych żarówek, spotykany w modelach, dzięki którym można sterować oświetleniem za pomocą aplikacji na smartfonie,
– elektroniczny układ zasilania – znajduje się w trzonku żarówki.
W swojej budowie zewnętrznej ledowe żarówki nie różnią się od swoich klasycznych odpowiedniczek. Podobnie jak one, ledowe świetlówki mogą przybierać różne kształty. Niektóre są nawet stylizowane na żarówki wolframowe. Zasada działania oświetlenia ledowego jest jednak nieco inna niż tradycyjnych źródeł światła.
Jak działa żarówka LED?
Zasada działania żarówki LED opiera się na elektroluminescencji. Czym właściwie jest to zjawisko? Polega ono na tym, że dioda LED zamienia nadwyżkę energii w urządzeniu w widzialne dla nas światło. Będzie intensywniejsze, jeśli dioda otrzyma więcej energii. Ze względu na to, że źródła LED nie przetwarzają energii na ciepło, z reguły nie mierzy się ich mocy w watach, a w lumenach. Z kolei w klasycznych żarówkach musi dojść do podgrzania drucika wolframowego aż do chwili, w której zacznie emitować światło. Warto wspomnieć, że ten typ świetlówek potrzebuje znacznie więcej energii elektrycznej niż żarówka LED, aby rozgrzać się i świecić.
Przewaga żarówek ledowych nad klasycznymi – co warto wiedzieć?
Zasada działania żarówki LED w porównaniu do jej starszej odpowiedniczki nie stanowi jedynej różnicy między nimi. Czym wyróżnia się nowoczesna żarówka LED? Oto kilka najważniejszych powodów, dla których powinieneś wymienić świetlówki na ledowe:
– oszczędność – oświetlenie LED wpływa na redukcję poboru energii elektrycznej i sprawia, że jest on mniejszy nawet o 80%;
– długa żywotność – choć na pozór żarówki LED są droższe niż klasyczne, warto wspomnieć, że pracują znacznie dłużej od wolframowych. Mogą służyć nawet do kilku lat;
– ekologia – im rzadziej wymieniasz żarówki, tym mniej odpadów zanieczyszcza planetę;
– większe możliwości aranżacyjne – żarówki LED są dostępne w wielu wariantach. Możesz zdecydować, jaka barwa światła lepiej pasuje do Twojego wnętrza. Jeśli wybierzesz inteligentny model, możesz wygodnie sterować światłem i jego barwą z poziomu aplikacji.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak działa żarówka LED i dlaczego warto zastąpić nią klasyczne świetlówki. Oświetlenie ledowe to szereg korzyści nie tylko dla Ciebie i Twojego portfela, ale także dla planety. Żarówki LED o zróżnicowanym designie znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu!