Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 733520100

Email.: sklep@newled.pl

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 733520100

Email.: sklep@newled.pl

Do darmowej dostawy: 500,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Halogeny czy nowoczesne oświetlenie LED? Sprawdzamy, co wybrać do łazienki
Halogeny czy nowoczesne oświetlenie LED? Sprawdzamy, co wybrać do łazienki

Funkcjonalne i praktyczne oświetlenie łazienki wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Niektórzy decydują się na halogeny, inni wybierają nowoczesne źródła światła LED. Zobacz, czym się różnią i które z nich przynosi więcej korzyści, również finansowych w codziennym użytkowaniu.

Oświetlenie łazienki w praktyce. Jakie ma znaczenie?

Oświetlenie łazienki powinno być dobrze dobrane i właściwie rozłożone. Tylko wówczas możliwe będzie komfortowe i bezpieczne korzystanie z pomieszczenia. Źródła światła nie pozostaną także bez wpływu na jego charakter, dodatkowo zaś mogą je optycznie powiększyć lub pomniejszyć. Rodzaj oświetlenia nigdy jednak nie powinien być przypadkowy - stąd wiele osób zastanawia się, co będzie lepszym rozwiązaniem - halogeny czy nowoczesne oświetlenie LED. Wątpliwości budzą także barwa światła i moc światła na m2, poziom IP i bezpieczeństwo użytkowników.

Funkcjonalne i bezpieczne oświetlenie łazienki, czyli jakie?

Produkty oświetleniowe przeznaczone do montażu w łazience, ze względu na specyfikę pomieszczenia, muszą charakteryzować się szczególną odpornością i wytrzymałością. Działają przecież w stosunkowo trudnych warunkach, są m.in. narażone na działanie wilgoci, a w skrajnych przypadkach, również na zalanie wodą. Warto decydować się na te źródła światła, które zostały opracowane z uwzględnieniem panujących w pomieszczeniu kąpielowym warunków. Wpłynie to nie tylko na funkcjonalność oświetlenia i komfort korzystania z łazienki, ale (przede wszystkim!) na bezpieczeństwo użytkowników. Ma to tym większe znaczenie, że w nowoczesnych wnętrzach źródła światła o różnym charakterze są montowane w bardzo niestandardowych miejscach, np. wokół kabiny prysznicowej.

Jakie oświetlenie do łazienki: LED czy halogen?

Wiele osób już na etapie projektu zastanawia się, jakie oświetlenie do łazienki, LED czy halogen, będzie odpowiedniejsze. To dlatego, że wybór konkretnej żarówki pozwala na wybór odpowiedniej lampy. Mimo że każde z nich jest powszechnie stosowane, zdecydowanie więcej zalet proponuje tylko jedno z nich. Które? Sprawdziliśmy.

Oświetlenie do łazienki - oświetlenie halogenowe

Oświetlenie halogenowe zyskało popularność głównie ze względu na charakterystyczne właściwości. Światło żarówek halogenowych jest bardzo zbliżone do światła naturalnego i zdrowe dla oczu, nie zmienia też barwy skóry i przedmiotów. Co ważne, halogeny są energooszczędne, a ich żywotność wynosi średnio 10 lat.

Wadą światła halogenowego jest stosunkowo niewielka uniwersalność. Najwięcej korzyści zapewnia wówczas, gdy pada bezpośrednio z sufitu. Dobrym wyborem będą np. oczka halogenowe. Co ważne, wybierając oświetlenie halogenowe do łazienki, warto zdecydować się wyłącznie na produkty niskonapięciowe z wysokim współczynnikiem IP, wskazującym na szczelność lampy.

Oświetlenie łazienki - oświetlenie LED

Oświetlenie LED w nowoczesnych łazienkach pojawia się zdecydowanie częściej niż oświetlenie halogenowe. Nie bez powodu. Trwałe i energooszczędne żarówki LED emitują takie światło, jak żarówki tradycyjne, zużywając przy tym około 80% mniej energii. Co ważne, nie nagrzewają się i nie przyczyniają do powstawania cieni na twarzy, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla kobiet - sprzyja wykonywaniu precyzyjnego makijażu. Oświetlenie LED powinno być zatem montowane zwłaszcza w okolicy lustra.

Niewątpliwą zaletą żarówek LED jest bezpieczeństwo użytkowania. Ponieważ nie emitują ciepła, mogą być użytkowane w domach i mieszkaniach, w których przebywają małe dzieci.

LED czy halogen? W łazience nie musisz wybierać

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie oświetlenie do łazienki, LED czy halogen, będzie korzystniejsze dla domowników. Właściciele i zwolennicy nowoczesnych aranżacji nie muszą jednak wybierać. W pokojach kąpielowych można wykorzystać żarówki LEDowe i halogenowe, rozmieszczając je zgodnie z ich przeznaczeniem. Takie połączenie pozwoli wykorzystać najistotniejsze zalety każdego z tych rozwiązań, osiągnąć optymalną energooszczędność i uzyskać najlepszą możliwą barwę światła.

Jakie oświetlenie do łazienki? Postaw na nowoczesne LEDy

Jeśli mimo zalet towarzyszących połączeniu dwóch rodzajów światła chcesz zdecydować się tylko na jeden z nich, postaw na nowoczesne LEDy. Fantastycznie sprawdzają się jako główne oświetlenie, również w pomieszczeniach kąpielowych o dużym metrażu i współgrają z mniejszymi źródłami światła, rozmieszczonymi np. w okolicach lustra.

Co ciekawe, ogromną popularnością cieszą się także LEDowe lampy boczne. Przede wszystkim są one bardzo funkcjonalne. Przykładowo, oprawy LED na szynach (dosłownie!) podążają za potrzebami użytkownika. Mogą być przesuwane po całej długości szyny i, w razie konieczności, ustawiane pod dowolnym kątem.

Duża popularność oświetlenia LEDowego wynika przede wszystkim z faktu, że ma ono znacznie większą efektywność świecenia, niż oświetlenie halogenowe. Co więcej, standardowa dioda LED może być nawet 10 razy bardziej wydajna i wciąż emitować mniej ciepła. To jednak nie jedyne zalety nowoczesnego oświetlenia LED. Jest ono także korzystniejsze dla budżetu domowego, dzięki czemu inwestycja w, zdaniem niektórych, stosunkowo drogie produkty LED szybko się zwraca.

Jakie oświetlenie do łazienki: barwa światła i moc światła na m2

Podjęcie decyzji, jakie oświetlenie do łazienki, LED czy halogen będzie korzystniejsze, nie rozwiązuje problemu oświetlenia pokoju kąpielowego do końca. Przyszłym właścicielom domów i mieszkań, sen z powiek spędzają dwie kwestie: najodpowiedniejszej barwy światła i mocy światła na m2. Okazuje się, że zarówno barwa, jak i moc oświetlenia przekładają się na komfort i korzystanie z pokoju kąpielowego.

Barwa światła do łazienki

Atmosferze odprężenia i relaksu sprzyjają żarówki o ciepłej barwie światła, tj. 2700 do 3200 K. Powinny one odpowiadać za oświetlenie główne i dekoracyjne pomieszczenia. W okolicy lustra powinny znaleźć się żarówki o barwie neutralnej (4000 - 5000 K). Umożliwiają one wykonanie precyzyjnego makijażu. Barwa chłodna (4600 - 6500 K) jest adresowana do zwolenników stylu minimalistycznego i nowoczesnego i może być wykorzystana w oświetleniu głównym. Mimo że jest bardzo specyficzna i często kojarzy się ze sterylną czystością, zapewnia ciekawy i niezwykle oryginalny efekt.

Moc światła na m2 w łazience

Mimo że moc światła na m2 w łazience jest uzależniona przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników pomieszczenia, prezentujemy przykładowe wartości, powszechnie uznane za optymalne. W celu dobrego oświetlenia łazienki zaleca się, żeby na 1m2 zastosować około 500 luxów, co oznacza, że w pomieszczeniu o powierzchni 10m2 należy zamontować żarówkę o mocy 250W. W celu otrzymania bardziej nastrojowego efektu, warto sięgnąć po żarówkę LED o nieco mniejszej mocy, np. 100W. Pamiętaj, że łazienkę, bez względu na metraż pomieszczenia możesz wyposażyć w dodatkowe oświetlenie LED, w tym, np. paski, panele lub podświetlane dekoracje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl