Blog kategorie
Promocje
Girlanda ogrodowa 10  metrów IP44 20XE27 czarna
Girlanda ogrodowa 10 metrów IP44 20XE27 czarna
255,00 zł 195,00 zł
szt.
Żarówka LED filament POLUX Vintage Amber ST64
Żarówka LED filament POLUX Vintage Amber ST64
13,49 zł 11,49 zł
szt.
Żarówka LED  2W filament G45 E27 230lm
Żarówka LED 2W filament G45 E27 230lm
6,99 zł 6,19 zł
szt.
Żarówka LED 4,5W filament G45 E27 400lm
Żarówka LED 4,5W filament G45 E27 400lm
8,85 zł 7,79 zł
szt.
pixel

Jak oświetlić ogród? Modne i funkcjonalne rozwiązania stałe i okazjonalne

Wiosną i latem korzystamy z ogrodu zdecydowanie częściej. Przestrzeń wokół domu staje się wówczas miejscem spotkań w gronie najbliższych i przyjaciół. Powinna być zatem dobrze zaaranżowana. Zastanawiasz się, jak oświetlić ogród na nadchodzący sezon? Poniżej znajdziesz modne i funkcjonalne rozwiązania stałe i okazjonalne. Każda z tych propozycji zapewni szalenie atrakcyjny efekt.

Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie ogrodu?

Nieoświetlony ogród spełnia swoją funkcję wyłącznie w ciągu dnia, nocą natomiast pozostaje bezużyteczny. Aby w pełni wykorzystać potencjał przydomowej przestrzeni (niejednokrotnie pięknie zaaranżowanej!) warto wiedzieć, jak oświetlić ogród. Różnorodność lamp zewnętrznych i ozdób świetlnych, odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych jest ogromna. Które wybrać i jak je ze sobą łączyć? Postawić na kolor, a może na konkretny styl? Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie ogrodu? Check lista jest długa, niemniej warto się z nią zapoznać. Znajdziesz ją poniżej.

Jak oświetlić ogród? Ważny jest projekt i bezpieczeństwo

Projekt

Zastanawiasz się, jak oświetlić ogród? Słusznie! Dekoracja świetlna przydomowej przestrzeni nigdy nie powinna być przypadkowa – wówczas efekt mógłby być bardzo chaotyczny. Odpowiednio dobrane i właściwie rozmieszczone lampy, girlandy świetlne i naświetlacze podkreślą charakter ogrodu, umożliwią wydzielenie poszczególnych stref użytkowych i wprowadzają pożądany klimat, np. romantyczny albo imprezowy. Warto pamiętać, że w dekoracji ogrodu więcej nie oznacza lepiej. Czasem warto postawić na minimalizm, a w razie konieczności – zaaranżować kolejne dekoracje.

Uwzględnienie najważniejszych punktów

Projekt oświetlenia ogrodu powinien uwzględniać najważniejsze punkty przestrzeni. Jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, warto rozważyć ozdobienie go lampami solarnymi. Ciekawą propozycją są np. lampy kule o różnych średnicach. Ozdobiona może zostać także altana (najlepiej girlandą), nie należy pomijać również alejek.

Rozwiązania stałe i czasowe

Dekoracja ogrodu światłem może być stała lub czasowa. Ta pierwsza charakteryzuje się głównie tym, że zainstalowane lampy i naświetlacze pozostają w ogrodzie przez cały rok. Mogą to być np. lampy stojące, kinkiety zamontowane na elewacji lub naświetlacze LED. Druga w ogrodzie pojawia się sezonowo i może być bardzo kolorowa (np. dekoracja zimowa i bożonarodzeniowa), subtelna albo imprezowa (np. na garden party). Do dekoracji czasowych należy zaliczyć girlandy i łańcuchy świetlne, neony LED oraz lampy solarne.

Bezpieczeństwo

Zastanawiasz się, jak oświetlić ogród, aby pozostawał on bezpieczny dla wszystkich użytkowników? Wybieraj wyłącznie te lampy i dekoracje świetlne, które zostały zaprojektowane do użytku zewnętrznego. Charakteryzują się one wysokim współczynnikiem IP, tj.: IP44 dla oświetlenia zewnętrznego, IP65 dla oświetlenia narażonego na bezpośredni kontakt z wodą (opadami) i pyłami i IP67 lub IP68 dla oświetlenia przeznaczonego do zbiorników wodnych (kolejno płytkich i głębokich).

Zużycie prądu

Wiele osób zastanawia się, jak oświetlić ogród i nie obciążyć domowego budżetu. Z pomocą przychodzi technologia LED, energooszczędna i gwarantująca szalenie efektowne rezultaty. Zewnętrzne lampy i dekoracje LED pobierają znikomą ilość prądu, jednocześnie zapewniając perfekcyjnie oświetlenie. Ciekawym uzupełnieniem takiej dekoracji są lampy solarne.

Jak oświetlić ogród? Lista najbardziej praktycznych i pożądanych lamp i dekoracji świetlnych

Możliwości w zakresie dekoracji przestrzeni światłem są niemal nieograniczone. Jak oświetlić ogród, żeby osiągnąć najlepszy rezultat? Wykorzystaj modele lamp i dekoracji, prezentowane poniżej.

1. Lampy stojące to fantastyczna propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie proste i bardzo funkcjonalne rozwiązania. Nienachalne, wyraźnie nawiązujące do obowiązujących trendów i dostępne w szerokiej gamie modeli, świetnie sprawdzą się w ogrodach minimalistycznych, eleganckich i nowoczesnych, nieco bogatsze zaś w ogrodach klasycznych, zabarwionych estetyką retro.

2. Kinkiety zewnętrzne, przeznaczone do montażu bezpośrednio na elewacji, to ciekawy sposób na oświetlenie budynku i ogrodu. Strumień światła może być skierowany np. na balkon lub taras albo oświetlać wejście do domu. Kinkiety dodają uroku aranżacji budynku i nie pozostają bez wpływu na otaczającą go przestrzeń. Co ważne, świetnie współgrają z innymi źródłami światła.

3. Lampy wiszące stanowią ciekawą propozycję dla domów z tarasem, balkonami albo obszerną klatką schodową. Efektowne, szalenie stylowe i funkcjonalne, świetnie sprawdzą się jako samodzielne źródło światła, niemniej – mogą być uzupełnione dodatkowymi dekoracjami.

4. Oświetlenie solarne jest niezastąpione w dekoracji okazjonalnej – takie lampy można swobodnie przenosić z miejsca na miejsce, tworząc nowe kompozycje. Lampy solarne charakteryzują się stosunkowo długą żywotnością i zapewniają wyjątkowy efekt.

5. Girlandy ogrodowe to absolutny must have sezonu grillowego. Niezastąpione podczas garden party, świetnie sprawdzają się w dekoracji altan, parawanów, balkonów i tarasów. Girlandy należą do oświetlenia czasowego i dekoracja z ich wykorzystaniem może być dowolnie modyfikowana.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl