Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 733520100

Email.: sklep@newled.pl

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 733520100

Email.: sklep@newled.pl

Do darmowej dostawy: 500,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jak oświetlić taras przy domu? Wyjątkowe inspiracje na wiosnę i lato
Jak oświetlić taras przy domu? Wyjątkowe inspiracje na wiosnę i lato

Taras w nowym budownictwie to element niemal obowiązkowy. Oświetlenie tej przestrzeni budzi jednak mnóstwo emocji. Miłośnicy pięknych aranżacji opowiadają się za dekorowaniem tarasów światłem, przeciwnicy zaś zarzucają takiemu rozwiązaniu pewną rozrzutność, twierdząc, że wykorzystywane w tym celu źródła światła są nieekonomiczne i nieekologiczne. Jak jest naprawdę i jak oświetlić taras przy domu, żeby poczuć atmosferę odprężenia i relaksu? Zobacz wyjątkowe inspiracje na wiosnę i lato.

Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie tarasu?

Oświetlenie tarasu jeszcze do niedawna miało charakter wyłącznie praktyczny. Obecnie wiele się zmieniło - dobrze dobrane i odpowiednio rozmieszczone źródła światła podnoszą komfort korzystania z balkonu i zachęcają do wielogodzinnego korzystania z jego uroków. Dekoracja światłem może być niezwykle klimatyczna, zwłaszcza jeśli do jej zbudowania wykorzystasz lampy o różnym rozmiarze i różnym charakterze.

Kiedy zaplanować oświetlenie tarasu przy domu?

Dobrze zaplanowane oświetlenie to nieodłączny element każdego tarasu, bez względu na dominujący w jego aranżacji styl. O rodzaju i rozmieszczeniu źródeł światła zdecydowanie najlepiej jest pomyśleć jeszcze na etapie projektowania budynku. Wówczas możliwe jest zaplanowanie instalacji elektrycznej w sposób umożliwiający montaż lamp również na elewacji i wokół tarasu. Nie oznacza to jednak, że właściciele domów wykończonych w starym budownictwie muszą rezygnować z doświetlenia balkonu. Przeciwnie - kreatywne rozwiązania są tak samo skuteczne i efektowne, jak profesjonalne oświetlenie tarasu przy domu. Co ważne, brak instalacji elektrycznej nie wyklucza montażu lamp, niemniej doprowadzenie zasilania na tym etapie bywa bardzo kosztowne. W sytuacji braku zasilania warto korzystać z rozwiązań alternatywnych.

Jak oświetlić taras przy domu w przypadku braku instalacji elektrycznej?

Zdarza się, że na etapie projektowania budynku instalacja elektryczna na tarasie nie zostanie zaplanowana, w związku z czym nie ma możliwości montażu oświetlenia. Problem z brakiem dostępu do energii elektrycznej na zewnątrz mają często również właściciele starych domów. W takiej sytuacji warto skorzystać z możliwości nowoczesnego oświetlenia solarnego. Charakteryzuje się ono wysoką funkcjonalnością i wydajnością i pozwala w komfortowych warunkach korzystać z tarasu. Co ważne, nowoczesne lampy solarne są wyposażone w czujnik zmierzchu, dzięki czemu same się załączają.

Jakie powinno być oświetlenie tarasu?

Oświetlenie tarasu wzbudza wiele emocji, tym bardziej że zgodnie z bieżącymi trendami architektonicznymi jest on integralną częścią budynku (również pod względem stylistyki), a w niektórych przypadkach może być uznawany za przedłużenie (uzupełnienie) wnętrza. Źródłom światła, służącym do oświetlenia tarasu warto zatem poświęcić więcej czasu i sięgnąć wyłącznie po te, które zapewnią niezbyt intensywne, ale praktyczne światło.

Oświetlenie tarasu przy domu - nowoczesne oświetlenie LED

Nowoczesne oświetlenie LED to propozycja adresowana do tych właścicieli domów i mieszkań z tarasem, którzy dysponują swobodnym i bezpiecznym dostępem do instalacji elektrycznej. Warto pamiętać, że lampy powinny pasować nie tylko do estetyki budynku, ale także aranżacji tarasu. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór modeli zaprojektowanych w ramach jednej kolekcji. Wówczas mają tę samą stylistykę, a różnią się wyłącznie sposobem wykorzystania. Najczęściej masz możliwość zbudowania funkcjonalnego zestawu, pozwalającego zadbać o funkcjonalne oświetlenie tarasu.

Lista modeli lamp odpowiednich na taras jest długa i obejmuje m.in.

- kinkiety. Niewielkie lampy tarasowe o prostej bądź wyszukanej formie, to propozycja, która dostarcza wielu inspiracji. Przeznaczone do montowania bezpośrednio na elewacji, pozwalają tworzyć wyjątkowe dekoracje świetlne. Niektóre modele zostały wyposażone w wewnętrzne przesłony, co pozwala na swobodne manipulowanie nastrojem oświetlenia.

- zewnętrzne lampy stojące. Zewnętrzne lampy stojące to stosunkowo nowa propozycja. Bardzo szybko zyskała jednak popularność wśród właścicieli ogrodów i tarasów. Świetnie sprawdza się w części wypoczynkowej balkonu i (bez wątpienia!) wpływa na jego estetykę. Fantastycznie prezentuje się zaaranżowana w pobliżu roślin.

- lampy wiszące. Lampy wiszące to propozycja do właścicieli tarasów zadaszonych. Pozwalają one uzyskać dobrej jakości oświetlenie i wyraźnie wpływają na estetykę balkonu.

Oświetlenie tarasu przy domu - funkcjonalne oświetlenie solarne

Nowoczesne oświetlenie solarne to propozycja, która została opracowana i wdrożona również z myślą o osobach, które nie mogą lub nie chcą korzystać na tarasie z tradycyjnych źródeł światła, zasilanych sieciowo. Wbrew stosunkowo częstej opinii, nowoczesne oświetlenie solarne jest bardzo funkcjonalne i wydajne. Do najczęstszych propozycji z zakresu solarnych źródeł światła należą:

- girlandy solarne. Nowoczesne i szalenie efektowne - girlandy solarne świetnie sprawdzają się w ogrodzie w ogóle. Mogą zdobić balustrady, gałęzie drzew i rośliny, niektórzy decydują się ułożyć je na stole, a inni - przewiesić przez oparcia mebli ogrodowych. Nie ma jednego przepisu na aranżację girland słonecznych. Są one niemal niewyczerpanym źródłem inspiracji, a szczególnie efektownie prezentują się wiosną i latem.

- lampy solarne wbijane. Jeszcze do niedawna wykorzystywane wyłącznie w ogrodach, obecnie pojawiają się również na tarasach. Z powodzeniem uzupełniają kompozycje roślinne i wprowadzają pożądany nastrój. Aranżując lampy solarne wbijane pamiętaj, że możesz swobodnie regulować ich wysokość i otrzymać spektakularny efekt - zwłaszcza przy większej ilości wykorzystanych w dekoracji lamp.

- kule solarne. Alternatywą dla lamp wbijanych są kule solarne, przeznaczone do dekoracji podłóg, schodów lub kompozycji roślinnych. Niezwykle efektowne, pięknie prezentują się zwłaszcza wtedy, gdy zostaną ułożone w niestandardowy sposób.

Oświetlenie tarasu przy domu - dekoracje świetlne

Stosunkowo nowym, ale bardzo efektownym rozwiązaniem, odpowiednim również na taras (zwłaszcza zadaszony), są dekoracje świetlne, wykazujące dobrą i bardzo dobrą wodoodporność. Najczęściej są to podświetlane donice, tzw. donice LED, przeznaczone do aranżacji kwiatów sztucznych. Mimo że są zasilane energią elektryczną, mogą zająć stałe miejsce w aranżacji balkonu. Ciekawą propozycją są także dekoracje świetlne (w tym zasilane za pomocą baterii), np. stojak na butelki, kule, gwiazdy i kubiki.

Jak oświetlić taras przy domu? Popularne efekty

Oświetlenie tarasu przy domu jest niezwykle ważne - wpływa na estetykę budynku i komfort domowników. Powinno być dostosowane do specyfiki tarasu, jednocześnie zaś - nie powinno być zbyt intensywne. Jak oświetlić zadaszony taras? Jak nastrojowo oświetlić taras? W każdym z tych przypadków z pomocą przychodzi nowoczesne oświetlenie LED i oświetlenie solarne.

Jak oświetlić zadaszony taras?

Zadaszony taras, wbrew pozorom stwarza więcej możliwości, niż ograniczeń - zwłaszcza jeśli zapewnia swobodny dostęp do instalacji elektrycznej (choć wciąż nie jest to konieczność). W takiej przestrzeni świetnie sprawdzą się lampy LED sufitowe wiszące, niezbędne będą także kinkiety. Ciekawą propozycją dla tarasów zadaszonych są LEDowe dodatki - efektowne donice i mniejsze ozdoby. W przypadku tarasu zadaszonego nie trzeba rezygnować z oświetlenia solarnego - może stanowić piękne uzupełnienie dekoracji światłem, zaaranżowane np. w najbliższym otoczeniu balkonu.

Jak nastrojowo oświetlić taras?

Aranżacja tarasu może być nie tylko modna, praktyczna i stylowa. Wiele osób wykorzystuje możliwości światła, bo to żeby uzyskać konkretne rezultaty. Jak nastrojowo oświetlić taras? Zdecyduj się na mniej intensywne światło, a w dekoracji postaw na kilka rodzajów lamp. W ten sposób zyskasz możliwość swobodnego dzielenia tarasu na strefy. Jeśli dodatkowo będą one uruchamiane za pomocą kilku włączników, budowanie nastroju będzie bardzo proste.

O wyjątkowym nastroju decydują również szczegóły. To dlatego warto zadbać o dodatki, które tworzą klimat, np. girlandy ogrodowe, niewielkie lampki solarne, wbijane w przypadkowych miejscach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl