Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 733520100

Email.: sklep@newled.pl

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 733520100

Email.: sklep@newled.pl

Do darmowej dostawy: 500,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jak sprawdzić, ile prądu pobiera żarówka LED? Przedstawiamy sprawdzony sposób
Jak sprawdzić, ile prądu pobiera żarówka LED? Przedstawiamy sprawdzony sposób

Oświetlenie to podstawa wyposażenia każdego gospodarstwa domowego i obiektów użyteczności publicznej. Jest poddawane ciągłej eksploatacji, dlatego nic dziwnego, że poszukujemy w tym obszarze sposobów na oszczędności i wydłużenie żywotności źródeł światła. Obecnie trwa trend na oświetlenie LED i nic nie zapowiada zmian w tym aspekcie. Czy wykorzystanie żarówek ledowych faktycznie wiąże się z oszczędnościami? Ile prądu pobiera żarówka LED? Czytaj dalej – w poniższym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Żarówka LED a żarówka klasyczna – podstawowe różnice

Coraz chętniej zamiast wolframowych żarówek wybiera się ich ledowe odpowiedniki. Odnotowuje się bowiem między nimi dość sporo istotnych różnic, które niewątpliwie wpływają na ogólne koszty oświetlenia i możliwości jego aranżacji. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych różnic pomiędzy tradycyjnymi żarówkami a wariantami ledowymi.

  1. Zasada działania – w klasycznych modelach światło emitowane jest w wyniku żarzenia się przewodnika, natomiast w żarówkach ledowych wykorzystuje się diody elektroluminescencyjne i luminofor – to pozwala na uzyskanie światła o różnym natężeniu i temperaturze barw.
  2. Trwałość i żywotność – w klasycznej żarówce większość pobieranej energii zamieniana jest w ciepło, a w ledowej – w światło. Żywotność tej pierwszej nie przekracza na ogół 1000 godzin, natomiast w modelach LED może osiągać nawet 15000 godzin.
  3. Zużycie energii – w tradycyjnej żarówce jedynie około 10% energii zapewnia oświetlenie, przez co jej zapotrzebowanie energetyczne jest relatywnie wysokie. W żarówkach LED pobór energii jest o niemal 80% mniejszy.

Jakie czynniki mają wpływ na pobór energii elektrycznej przez oświetlenie?

Najważniejszym parametrem decydującym o tym, ile prądu pobiera żarówka LED, jest jej moc znamionowa wyrażona w watach. Tę wartość producenci umieszczają na opakowaniach. W szacunkach dotyczących mocy należy brać pod uwagę kilowatogodziny, czyli pobór mocy na godzinę.

Jednak za to, jak dużo światła zapewnia żarówka, odpowiada ilość lumenów. To od tego parametru zależy to, jak mocno świeci. Innymi słowy – im więcej lumenów, tym więcej światła.

Kolejnym ważnym parametrem jest cena. To ona w dużej mierze decyduje, czy żarówki LED to opłacalne rozwiązanie. Znaczenie ma również cena prądu.

W jaki sposób sprawdzić, ile prądu pobiera żarówka LED?

Żarówki LED pobierają stosunkowo mało mocy – w porównaniu do klasycznych różnica może wynieść nawet 50-85%, przy zachowaniu takich samych efektów świetlnych. Biorąc pod uwagę fakt, że żarówka LED nie potrzebuje zużywać energii na rozgrzanie – w przeciwieństwie do wolframowych wariantów – można założyć, że wybierając oświetlenie ledowe oszczędność na rachunkach może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych w skali roku.

W związku z tym, w jaki sposób możesz sprawdzić, ile prądu pobiera żarówka LED? Musisz dokonać kilku prostych obliczeń.

Najpierw oblicz ilość mocy pobranej z sieci – to iloczyn mocy żarówki i czasu wyrażonego w kilowatogodzinach. Następnie, aby obliczyć, jaki koszt poboru energii się z tym wiąże, pomnóż powyższy wynik przez cenę poboru prądu za 1 kWh u Twojego dostawcy energii. Uwzględnij też przeciętny czas pracy żarówki i 365 dni roku. Dzięki temu obliczysz przeciętny koszt energii w roku!

Jeżeli wykonasz taką kalkulację zarówno dla żarówki LED, jak i wolframowej, przekonasz się, że oświetlenie LED pozwoli Ci zaoszczędzić niemałe pieniądze. Zatem ile prądu pobiera żarówka LED? Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie mniej niż wolframowa.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak sprawdzić, ile prądu pobiera żarówka LED. Im więcej klasycznych źródeł światła uda Ci się wymienić na ledowe, tym mniejsze kwoty za pobór prądu przyjdzie Ci zapłacić. Żarówki LED, które pomogą Ci oszczędzać, znajdziesz w naszym e-sklepie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl