Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 733520100

Email.: sklep@newled.pl

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 733520100

Email.: sklep@newled.pl

Do darmowej dostawy: 500,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jaki zasilacz do LED warto wybrać? Dowiedz się, jakie parametry mają znaczenie
Jaki zasilacz do LED warto wybrać? Dowiedz się, jakie parametry mają znaczenie

Oświetlenie LED z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i nie ma w tym nic dziwnego. Uwzględnienie go w domowej przestrzeni wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić środki finansowe, a także daje możliwość stworzenia oryginalnej, nieszablonowej aranżacji. Taśmy LED na stałe zagościły w domach, a wraz z nimi często pojawia się pytanie, jaki zasilacz do LED warto wybrać? Odpowiadamy na nie w poniższym artykule.

Czym jest zasilacz LED?

Taśmy LED nie podłącza się bezpośrednio do sieci elektrycznej, tak jak tradycyjnego światła – wykorzystuje się do tego transformator, czyli zasilacz. To niewielkie urządzenie ma kluczowe znaczenie dla trwałości oświetlenia i jego funkcjonalności. Zadaniem zasilacza jest przekształcenie napięcia zmiennego z sieci na prąd stały, dzięki któremu oświetlenie LED może prawidłowo pracować. Innymi słowy, reguluje on przepływ energii elektrycznej w taki sposób, aby taśma LED była zawsze zasilana odpowiednim prądem i napięciem. Co ciekawe, zasilacz może dostosować napięcie do zmieniających się wymagań i potrzeb diod LED. Dlatego też wybór zasilacza LED ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności takiej instalacji.

Jaki zasilacz do LED warto wybrać?

Instalacje LED muszą być zasilane w prawidłowy sposób, aby zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo podczas eksploatacji. Co więcej, zasilacz gwarantuje taśmie LED bezawaryjną pracę, co jest niezwykle istotne ze względu na dużą wrażliwość diod na wszelkie nieprawidłowości w układzie. Zatem, jaki zasilacz do LED będzie odpowiedni? Wybierz prawidłowe urządzenie w 3 prostych krokach.

1. Najważniejszy parametr, czyli napięcie prądu

Zasilacze LED są zwykle dostępne w dwóch wariantach – o napięciu stałym DC 12V lub 24V. Aby poprawnie dopasować sterownik, musisz zwrócić uwagę na to, jakie napięcie ma reszta zestawu. Prawidłowe dobranie zasilacza do taśmy LED ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników i całej instalacji. Pamiętaj, że nie wolno podłączać taśmy bezpośrednio do gniazdka elektrycznego o napięciu 230V.

2. Moc zasilacza – jak ją dopasować?

W kolejnym kroku musisz obliczyć moc, która podpowie Ci, jaki zasilacz do LED będzie odpowiedni do odcinka taśmy. Wbrew pozorom to bardzo proste – potrzebujesz jedynie poznać moc znamionową taśmy LED. Tę wartość należy pomnożyć przez długość, jaka Cię interesuje. Następnie dodaj 10-20% zapasu, aby zasilacz nie był maksymalnie obciążony. Zasilacz może być mocniejszy, niż zakładają obliczenia. Najważniejsze, by nie był słabszy.

3. Miejsce montażu – dopasuj zasilacz do swoich potrzeb

Zasilacze LED występują w wielu wariantach. Aby wybrać najlepszy, należy najpierw zweryfikować miejsce jego montażu. W przypadku instalacji zewnętrznych ważny będzie współczynnik szczelności – warto wybrać wówczas zasilacz hermetyczny IP67. W instalacji wewnętrznej IP20 będzie strzałem w dziesiątkę. Wybierając sterownik, należy też zwrócić uwagę na to, czy posiada podstawowe zabezpieczenia, takie jak:

– nadprądowe,

– zwarciowe,

– nadnapięciowe,

– temperaturowe.

Jaki zasilacz do LED będzie odpowiedni? Z pewnością taki, który jest pod każdym względem dopasowany do Twojego oświetlenia. Pamiętaj, że należy zawsze wykorzystywać modele, których przeznaczeniem jest zasilanie systemu oświetlenia LED. Doskonałej jakości zasilacze LED znajdziesz oczywiście w ofercie naszego e-sklepu. Jeśli planujesz oświetlenie taśmami LED, a kompletnie nie wiesz, jak się za to zabrać, to napisz do nas, a nasi specjaliści dobiorą dla Ciebie odpowiednie taśmy wraz z całym osprzętem, żebyś nie musiał się martwić, że czegoś Ci brakuje lub jest nieodpowiednie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl