Oświetlenie zewnętrzne domu – jak wybrać i co warto o nim wiedzieć? Wyjaśniamy
Oświetlenie może stać się ciekawą dekoracją elewacji, ścieżki wokół ogrodu, oczka wodnego czy też wejścia do domu lub na posesję. Warto też pamiętać o tym, że pełni funkcje praktyczne. Zastanawiasz się, jakie oświetlenie zewnętrzne domu wybrać, by móc cieszyć się nim przez lata, a jednocześnie, aby dobrze odgrywało swoją rolę? W takim razie czytaj dalej – w poniższym artykule podpowiemy Ci, jakie lampy sprawdzą się najlepiej!
Jakie funkcje pełni oświetlenie zewnętrzne domu?
O oświetlenie zewnętrzne domu warto zadbać już na etapie projektu. Wykończenie budynku to bowiem nie wszystko – po nim zwykle przychodzi czas na aranżację przestrzeni przed domem. Lampy zewnętrzne mają ogromny wpływ na charakter całej posesji. Co więcej, pełnią wiele istotnych funkcji, zarówno praktycznych, jak i estetycznych. Jakich konkretnie? Wyjaśniamy poniżej.
Bezpieczeństwo
Właściwie dobrane lampy zewnętrzne zwiększają poczucie bezpieczeństwa domowników. Odpowiednie oświetlenie odstrasza też potencjalnych intruzów, szczególnie jeśli okolica, w której mieszkasz, jest słabo oświetlona. Decydując się na nowoczesne rozwiązania, takie jak np. lampy z czujnikiem ruchu, zyskujesz poczucie kontroli. Uruchomią się one bowiem za każdym razem, gdy wyczują jakiś ruch, również ten niepożądany.
Ułatwienie poruszania się po zmroku
Oświetlenie zewnętrzne pełni niezwykle ważne funkcje praktyczne. Przede wszystkim ułatwia zarówno domownikom, jak i gościom poruszanie się po posesji. Dobrze oświetlona ścieżka do domu czy drzwi wejściowe sprawią, że pokonasz drogę od bramy do budynku bez ryzyka przypadkowego upadku. O wiele szybciej znajdziesz też klucze w torebce bez konieczności pomagania sobie np. latarką ze smartfona.
Estetyka
Oświetlenie zewnętrzne musi być przede wszystkim funkcjonalne, jednak powinno mieć też charakter dekoracyjny. Choć bezpieczeństwo jest ważne, to należy pamiętać też o wyeksponowaniu najbardziej atrakcyjnych punktów posesji. Odpowiednio dopasowane lampy zewnętrzne mogą wydobyć piękno alejek, tarasu czy ogrodu i znacząco poprawić ich wizerunek. To jednak nie wszystko – wiele opraw, przede wszystkim elewacyjnych, podkreśli piękno bryły domu i uwydatni jej największe atuty.
Oświetlenie zewnętrzne domu – podstawowe zasady
Projekt i aranżacja oświetlenia zewnętrznego domu to zadania wymagające wiedzy i znajomości pewnych podstawowych zasad. Lampy montowane na zewnątrz muszą mieć bowiem inne parametry techniczne niż oprawy stosowane wewnątrz pomieszczeń. Wybierając modele dla siebie, zwróć uwagę na to, by miały odpowiednio wysoką klasę szczelności, czyli współczynnik IP. Muszą być bowiem odporne na szereg niekorzystnych czynników, takich jak kurz, pył, woda czy warunki atmosferyczne. Każda oprawa zewnętrzna powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzyw, które posłużą przez długi czas.
Niezwykle ważna jest też barwa światła. Zwykle kolor emitowanego strumienia dobiera się do charakteru architektury. Nowocześnie wykończone budynki najczęściej są oświetlone światłem o chłodnej, nawet niebieskiej barwie. Zabytkowe bryły podświetlane są ciepłym, często żółtym strumieniem.
Zwróć też uwagę na sposób montażu lamp. Nie kieruj światła wprost na okna domu. Strumień nie może wpływać negatywnie na komfort domowników. Światło emitowane przez lampy umieszczone nad bramą wjazdową czy wzdłuż podjazdu nie powinno z kolei oślepiać kierowcy.
Jakie oświetlenie zewnętrzne domu sprawdzi się najlepiej?
Wybierając lampy zewnętrzne, musisz wziąć pod uwagę nie tylko ich jakość i kolor emitowanego strumienia, ale także źródło światła. Do najczęściej wybieranych opraw zewnętrznych zaliczyć możemy lampy solarne i ledowe. Czytaj dalej i poznaj zalety obu rozwiązań.
Oświetlenie zewnętrzne domu LED
Najczęściej wybieranym typem oświetlenia zewnętrznego są lampy LED. To uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku każdego budynku. Oświetlenie ledowe prezentuje się bardzo estetycznie i podkreśla atuty architektury oraz przestrzeni zielonej. Co więcej, jest energooszczędnym źródłem światła. To oznacza, że instalując je, nie dostrzeżesz różnicy na rachunkach za prąd. Źródła światła LED wyróżnia też długa żywotność. Emitują światło w pełnej mocy przez wiele setek godzin. Wybierając zewnętrzne oświetlenie LED, możesz zdecydować się na strumień w ciepłej lub zimnej barwie. Częściej wybór pada na chłodne światło, które jest zbliżone do naturalnego.
Zewnętrzne oświetlenie solarne
Ciekawą alternatywą dla oświetlenia LED są lampy solarne. Są zasilane energią słoneczną, co przekonuje m.in. użytkowników, dla których ekologia i ochrona środowiska naturalnego mają znaczenie. Nie da się też ukryć, że dostępne na rynku oprawy mają bardzo dekoracyjny charakter. Nie są to jednak jedyne ich zalety. Z uwagi na to, że lampy solarne pobierają energię z promieni słonecznych, nie wymagają podłączenia do zasilania. Dzięki temu ich montaż jest banalnie prosty. Co więcej, można je zainstalować wszędzie tam, gdzie nie sprawdziłyby się klasyczne źródła światła.
Jak rozmieścić oświetlenie zewnętrzne?
Zastanawiasz się, jakie oświetlenie na zewnątrz domu sprawdzi się najlepiej? Zanim wybierzesz oprawy, przemyśl, które miejsca chcesz wyeksponować i gdzie potrzebujesz światła. Nie zapomnij też o wizualnym charakterze aranżacji świetlnej. Zatem na jakie lampy zewnętrzne warto postawić i jak je prawidłowo rozmieścić? Czytaj dalej – przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.
Oświetlenie drzwi wejściowych
Obszar w pobliżu drzwi wejściowych powinien być prawidłowo oświetlony, by ułatwić zarówno domownikom, jak i gościom wejście do domu. Doskonale sprawdzą się więc kinkiety zewnętrze zlokalizowane po obu stronach drzwi. Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie lampy wiszącej, o ile jest taka możliwość. Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujesz, pamiętaj o tym, że oświetlenie musi być spójne pod względem designu z pozostałymi oprawami na zewnątrz.
Oświetlenie zewnętrzne elewacji
Mieszkasz w budynku o ciekawej architekturze? Zatem koniecznie pamiętaj o tym, by wyeksponować atuty bryły poprzez doświetlenie elewacji. Do tego celu możesz wykorzystać oświetlenie zamontowane w podbitce. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie bardzo łatwych w montażu taśm ledowych. Możesz też zdecydować się na lampy ścienne. Montowane w równych odległościach od siebie sprawią, że Twoja posesja będzie prezentowała się niezwykle efektownie.
Oświetlenie podjazdu i bramy wjazdowej
Projekt aranżacji oświetleniowej powinien obejmować też podjazd i bramę wjazdową. Aby zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się samochodem, zamontuj w pobliżu garażu np. naświetlacze LED. Emitują jasne światło, które nie oślepi kierowcy, a jednocześnie zapewni mu odpowiednią widoczność. Świetnie sprawdzą się modele z czujnikami ruchu. To ekonomiczne rozwiązanie – lampy włączają się tylko wtedy, gdy odczytają ruch.
Wzdłuż podjazdu świetnie prezentują się lampy stojące. Idealnie sprawdzą się nowoczesne słupki ogrodowe, które nie tylko odpowiednio oświetlą wjazd do garażu, ale także korzystnie wpłyną na wygląd ogrodu. Pamiętaj jednak o tym, że lampy powinny być umieszczone w odległości około 1,5-2 m od bramy.
Oświetlenie tarasu
Planując oświetlenie zewnętrzne, nie można pominąć aranżacji świetlnej tarasu. Najlepiej sprawdzą się tam lampy emitujące łagodne światło, dzięki któremu z łatwością stworzysz ciepłą i przytulną atmosferę, która sprzyja relaksowi. Dobrym rozwiązaniem są lampy wiszące. Idealnie oświetlą przestrzeń i poprawią jej walory wizualne. Ciekawą opcją, którą warto uwzględnić zarówno w przypadku nowoczesnego, jak i klasycznego tarasu, jest girlanda ogrodowa. Daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych i wprowadza wyjątkową atmosferę.
Oświetlenie alejek, roślin i architektury ogrodowej
Pokonanie ścieżki od furtki wejściowej do drzwi może być wyzwaniem, szczególnie na słabo oświetlonej posesji po zmroku. Chcąc ułatwić domownikom i gościom poruszanie się po ogrodzie, koniecznie umieść wzdłuż alejek lampy stojące. Możesz wybrać zarówno słupki emitujące światło ledowe, jak i modne oprawy solarne wbijane w ziemię.
Zielona przestrzeń przydomowa, szczególnie jeśli jest zadbana, również wymaga odpowiedniego oświetlenia. Za pomocą światła można bowiem podkreślić największe atuty ogrodu, najpiękniejsze drzewa czy elementy małej architektury. W tym przypadku świetnie sprawdzą się zarówno girlandy ogrodowe, jak i kule solarne.
Oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego – gdzie można je kupić?
Poszukujesz niezawodnych i modnych lamp zewnętrznych? Znajdziesz je w ofercie naszego e-sklepu. Zwróć uwagę na oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu, które sprawdza się znakomicie przy oświetleniu podjazdu czy ścieżek wokół domu. Jednym z atrakcyjniejszych punktów naszej oferty jest oświetlenie zewnętrzne domu na święta. Dzięki niemu można poczuć niesamowicie ciepłą atmosferę. Wykorzystaj je, a możesz mieć pewność, że obok Twojej posesji nie będzie dało się przejść obojętnie!
W ofercie New Led znajdziesz też oświetlenie zewnętrzne LED. Charakteryzuje się niską energetycznością oraz łagodnym, a zarazem dobrze sprofilowanym światłem. Posiadamy produkty sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy zapewniają świetną jakość, a także długotrwałe funkcjonowanie.
Nasza oferta obejmuje oprawy wykonane z wytrzymałych, wysokogatunkowych materiałów, takich jak np. stal nierdzewna. Dzięki temu nie musisz obawiać się o stan oświetlenia nawet po wielu latach. Wybierając lampy, należy kierować się przede wszystkim ich wydajnością i trwałością wykonania, ale także zwrócić uwagę na aspekty wizualne. Oferowane przez nas oświetlenie zewnętrzne domu ma nowoczesny wygląd, a w asortymencie posiadamy produkty o różnej kolorystyce, kształcie i kubaturze, dzięki czemu każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie, w przystępnej cenie!